Krajská galerie výtvarného umění

Zlín
významnost: 3
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se zabývá zejména českým výtvarným uměním 19. a 21. století. Mimo umělecké sbírky, v nichž dominují jednak díla klasiků českého malířství 19. století, jednak díla představitelů zakladatelské generace českého moderního umění a surrealistů, se galerie v posledním období zaměřuje především na oblast současného českého umění a moderní architektury, která má ve Zlíně výrazné zastoupení.

Otvírací doba v sezóně

oddo
Po
Út10:0018:00
St10:0018:00
Čt10:0018:00
10.0018:00
So10:0018:00
Ne10:0018:00

Upřesnění

pondělí je galerie zavřená

Typ památky nebo kulturního zařízení

Galerie

Přístupnost tělesně postiženým

do všech prostor je zabezpečen bezbariérový přístup, výtahy

Virtuální prohlídka

ne

Adresa

14|15 Baťův institut
Vavrečkova 7040
760 01 Zlín

Kontakt

telefon: +420 573 032 220

Kontaktní osoba

PhDr. Václav Mílek, ředitel

Akceptované způsoby platby

hotovost, karta

Jazyky personálu

ČJ

Jazyky - tištěný průvodce

ČJ

Popisky v expozici

čeština/angličtina

Jazyky - výklad průvodce

ČJ

Profesionální galerijní činnost byla ve Zlíně započata už v roce 1936 zahájením prvního z jedenácti zlínských Salonů pořádaných firmou Baťa - od roku 1946 národním podnikem Baťa. Salony probíhaly až do roku 1948. Z pravidelných nákupů děl z těchto ojedinělých přehlídek soudobého československého, resp. českého (1939-1944) výtvarného umění byla programově ve Zlíně budována umělecká galerie. V roce 1957 byla přemístěna do bývalého památníku Tomáše Bati ve Zlíně / Domu umění a v roce 2013 se sídlo galerie i její expozice přemístily do nových prostor 14. budovy bývalého průmyslového areálu firmy Baťa, která je součástí 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Slavnostní otevření galerie proběhlo 1. 5. 2013.

Rozmach firmy Baťa nesouvisí pouze s dějinami města Zlína a obuvnickým průmyslem, ale také s nejrůznějšími kulturními aktivitami, výtvarným uměním a architekturou. Právě zlínská architektura a urbanismus, které jsou světovým fenoménem, se staly východiskem stálé expozice Krajské galerie výtvarného umění, jíž patří celá 2. etáž 14. budovy BAŤOVA INSTITUTU. Expozice vás také seznámí s výtvarnou kulturou Baťova Zlína, i s důvody, proč Baťovi zasahovali do kulturních sfér. Když zjistili, že firma potřebuje dobré reklamní grafiky, založili školu umění, nakupovali umělecká díla, obklopili se nejlepšími lidmi a založili tradici zlínských výtvarných salonů. Během několika let vytvořila firma kolekci, která se stala základem galerijní sbírky. Krajská galerie založená roku 1953 na dosažené úspěchy navázala další sbírkotvornou činností, v níž pokračuje dodnes.

Do roku 2012 neměla zlínská Krajská galerie výtvarného umění z finančních i prostorových důvodů možnost vytvořit reprezentativní expozici všech svých uměleckých děl. Vybudování 14|15 BAŤOVA INSTITUTU však díky velkorysé výstavní koncepci tento stav značně zlepšuje.

V nových prostorách ve 14. budově je možné vystavovat starší umění nebo předměty mimořádné hodnoty, náročné na dodržování striktních výstavních podmínek, což v minulosti nešlo. V galerii je možné obdivovat díla významných umělců moderního umění z řad architektů, designerů, sochařů či malířů.

Vedle výstav nabízí svým návštěvníkům možnost studia sbírkových předmětů a konzultace v oblasti výtvarného umění a architektury či rozsáhlou specializovanou knihovnu a badatelnu. V návaznosti na svůj program vydává odborné publikace, mimo jiné čtvrtletník Prostor Zlín.

Galerie je pořadatelem významných setkání výtvarníků jako jsou střídající se trienále Nový zlínský salon, Prostor Zlín a Zlínský salon mladých.

Program galerie: www.galeriezlin.cz/cz/program

Vstupné:

Každé úterý vstup na výstavy galerie se slevou 50% ze všech typů vstupného (kromě vstupného pro školní skupiny).

Stálá expozice galerie:
Plné vstupné: 129 Kč
Děti 6–15 let, studenti, senioři: 59 Kč
Školní skupiny: 25 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti do 15 let): 199 Kč
SLEVY: Děti do 6 let, ZTP, ZTP/P - ZDARMA | Program pro MŠ - individuálně

Krátkodobé výstavy galerie:
Plné vstupné: 59 Kč
Děti 6–15 let, studenti, senioři: 39 Kč
Školní skupiny: 25 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti do 15 let): 129 Kč
SLEVY: Děti do 6 let, ZTP, ZTP/P - ZDARMA | Program pro MŠ - individuálně

Rezervace vstupenek a kontakty

Informační centrum 14|15 Baťův institut
tel.: +420 577 032 111, info@14-15.cz, www.14-15.cz
Po-Pá: 8:00-19:00 h
So-Ne: 10:00-18:00 h

Dostupné WIFI.

Prohlídku galerie můžete nakombinovat také s prohlídkou Muzea jihovýchodní Moravy.

Vstupenky online a stav volných míst v jednotlivých prohlídkách na rezervace.14-15.cz.

 

Stálá expozice

1. 5. 2013 otevřela galerie svoji stálou expozici Prostor Zlín | Řády vidění. Stylová industriální atmosféra galerie dává vyniknout novému pojetí výstavy ze sbírek Krajské galerie: unikátní zdejší architektuře, představení zlatého období největšího rozmachu Zlína v baťovském období, ale i tomu nejzajímavějšímu z průmyslového designu. Právě ty jsou, spolu s klasickým a moderním uměním od 19. století až do současnosti, hlavním magnetem expozice. V galerii jsou k vidění vzácná výtvarná díla první poloviny 20. století od Alfonse Muchy, Emila Filly, Bohumila Kubišty, Václava Špály, Josefa Čapka, Jana Zrzavého, Jindřicha Štyrského, Toyen či Otty Gutfreunda. Moderní tvorba má své zastoupení v dílech Václava Boštíka, Karla Nepraše, Vladimíra Kokolii, Petra Nikla či designérů Zdeňka Kováře a Františka Crháka. V současnosti je tak ve Zlíně ucelená sbírka českého umění 20. století. Proměnlivá část expozice nazvaná Řády vidění nechá prolínat díla 20. století s tvorbou století devatenáctého i jedenadvacátého. Ve vazbě na architekturu autoři expozic nezapomněli ani na průmyslový design, jehož kolébkou u nás je právě Zlín. Součástí expozice jsou také zmenšené modely významných budov typické baťovské architektury.

Komentované prohlídky

Součástí nabídky pro veřejnost jsou komentované prohlídky ke stálé expozici, k aktuálně běžícím výstavám, ale také prohlídky městem Zlínem, které iniciuje kurátorka architektonické sbírky.

Komentované prohlídky probíhají v květnu pravidelně vždy ve čtvrtek od 17 hodin a v neděli od 15 hodin. Na prohlídku s výkladem mimo tuto dobu se můžete také objednat, a to na emailu: info@galeriezlin.cz.

Zážitkové programy pro děti

Chcete podniknout dobrodružnou výpravu do nitra umění? Pro rodiče s dětmi nabízíme možnost objednání zážitkového programu k aktuální výstavě. Děti budou hrát různé hry, plnit úkoly, zkoušet si výtvarné techniky, zábavnou formou objevovat radost z tvoření. Minimální počet osob ve skupině: 5 návštěvníků (včetně dospělých). Program je v ceně běžného vstupného a lze jej rezervovat na: martin.cada@galeriezlin.cz, tel.: +420 775 665 247

Výtvarná herna pro děti a rodiče - Galeřiště

System Message: WARNING/2 (<string>, line 2)

Title underline too short.

Výtvarná herna pro děti a rodiče - Galeřiště
----------------------------

Každou středu od 10:00 do 11:00 hod. je pod vedením lektora připraven pro děti program přímo v prostorách galerie (mimo prázdniny). Při počtu 5 a více dětí je nutné se objednat na tel.: +420 774 918 981. Vhodné pro děti od 2 let.

Galeřiště se přes prázdniny nekoná. Otevřené bude opět od září.

Sobotní výtvarné dílny v galerii

System Message: WARNING/2 (<string>, line 2)

Title underline too short.

Sobotní výtvarné dílny v galerii
----------------------------

Probíhají vždy dvě soboty v měsíci. Pro děti je připraven poutavý program přibližující umělecká díla, která najdete v našich expozicích. Dílna probíhá v odpoledních hodinách, trvá 1 hodinu. Bližší informace na: tereza.celustkova@galeriezlin.cz, tel: +420 573 032 224. Vhodné pro děti od 5 let. Vstupné jako do expozice.

Sobotní výtvarné dílny se přes prázdniny nekonají. Otevřené bude opět od září.

Najdete zde také...

 • Krajská knihovna Františka Bartoše Zlín
  Knihovna Františka Bartoše je největší veřejnou univerzální knihovnou ve Zlínském kraji. Návštěvníkům poskytuje knihovnické a informančí služby, pořád...
 • Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Zlín
  •  Muzea
  Muzeum jihovýchodní Moravy sídlící ve 14. budově v bývalém továrním areálu firmy Baťa představuje ve svých expozicích historii obuvi, historii firmy B...
 • 14|15 Baťův institut Zlín
  •  Muzea •  Galerie
  Industriální objekty s baťovským označením 14 a 15 prošly přeměnou v moderní kulturní a vzdělávací centrum 14|15 Baťův institut. Své sídlo zde má Kraj...

Nejbližší cíle v okolí

Akce

 • Culturea
  6. 4. 2019 • Zlín, 14|15 Baťův institut
Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem