Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana

Uherské Hradiště
významnost: 2
Knihovna sídlí v historické budově bývalé synagogy, která po povodni v roce 1997 prošla celkovou rekonstrukcí. Tato nemovitá kulturní památka je jediná s prvky novorománského slohu ve městě.

Typ památky nebo kulturního zařízení

Dům / palác, Židovská památka

Adresa

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana
Velehradská třída 714
686 01 Uherské Hradiště

Bývalá synagoga byla postavena na někdejším hradebním okruhu pro potřeby místní židovské komunity, která byla s městem spjata už od počátku 14. století. Původně jednolodní halový objekt s galerií v patře z roku 1875 byl na začátku 20. století opatřen novorománským průčelím a doplněn secesní kupolí. V červnu 1941 nacisté za asistence místních antisemitů zcela zničili interiér synagogy a následně ji vypálili. Po válce byl sakrální halový prostor vložením patra zrušen a budova změněna na dvoupodlažní. Sloužila jako koncertní sál i zázemí Slovácké filharmonie a pěveckého sdružení Svatopluk, v přízemí byla umístěna veřejná knihovna. Od rekonstrukce po požáru v 60. letech je sídlem uherskohradišťské knihovny, která přijala do svého názvu jméno Bedřicha Beneše Buchlovana jako výraz úcty k jeho všestranné kulturně-výchovné práci. Při obnově budovy byly odstraněny následky ničivé povodně z roku 1997 a došlo také na regeneraci původní architektury včetně obnovení kopule. Výhled z ní nabízí zajímavé pohledy na střešní panorama města i do širokého okolí.


 

Kupole synagogy.jpg (483x600, 45.34 KB)
Synagoga.jpg (800x533, 51.28 KB)
UH 103.JPG (800x533, 56.79 KB)
IMG_5463.jpg (800x533, 76.75 KB)

Najdete zde také...

Nejbližší cíle v okolí

Akce

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem