Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Zlín
významnost: 2
Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Jeho autorem je architekt František Lydie Gahura.

Typ památky nebo kulturního zařízení

Dům / palác

Adresa

Památník Tomáše Bati ve Zlíně
nám. T. G. Masaryka 2570
760 01 Zlín

Kontakt

telefon: +420 577 630 327

Památník Tomáše Bati se nachází v horní části náměstí T. G. Masaryka v centru Zlína. V roce 1933 zde byla zahájena výstavba kulturního centra, které uzavírá stoupající parkový prospekt mezi internáty. Podle původního návrhu měl celý komplex obsahovat skupinu budov studijně vzdělávacího charakteru. Součástí projektu byl také objekt Památníku Tomáše Bati, který zahynul v roce 1932 při letecké katastrofě. Došlo však jen k částečné realizaci záměru, byl postaven jen objekt Památníku a dvou studijních ústavů po jeho stranách (dnes objekt Policie ČR a Gymnázia a Jazykové školy Zlín). Památník je postaven v duchu zlínského funkcionalismu, autorem byl významný zlínský architekt F. L. Gahura. Standardní konstrukční modul (železobetonový skelet) kombinoval se skleněnou výplní, vnitřní halový prostor rozčlenil pouze sloupy a doplnil jednoramenným schodištěm a dosáhl tak mimořádné čistoty prostoru. Památník Tomáše Bati, Gahurovo nejpůsobivější architektonické dílo, je moderní parafrází staveb vrcholné gotiky: je to jen opěrný systém a barevné vitráže, jen železobetonový skelet a sklo. V roce 1954 byl památník přestavěn (akademický architekt J. Staša) na koncertní sál a galerii a přejmenován na Dům umění. V roce 1985 byl objekt zapsán na Ústřední seznam kulturních nemovitých památek. V roce 2016 (po deseti letech jednání a příprav) byla zahájena renovace Památníku, během níž byla stavbě vrácena původní podoba, v interiéru je instalována replika letadla Junkers, ve kterém T. Baťa tragicky zahynul. Od května 2019 je Památník Tomáše Bati znovu přístupný veřejnosti.

Nejbližší cíle v okolí

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem