Moravská gobelínová manufaktura

významnost: 4
Gobelínka ve Valašském Meziříčí zachovala tradiční ruční výrobu. Každý návštěvník si může tkaní gobelínů také sám vyzkoušet.

Typ památky nebo kulturního zařízení

Dílny a výrobny, Galerie, Technická památka

Přístupnost tělesně postiženým

Vstup do objektu bez schodů nebo rampou Místa pro parkování vozidel invalidů

Adresa

Moravská gobelínová manufaktura
Husova 4
757 01 Valašské Meziříčí

Kontakt

telefon: +420.571612641

Jazyky personálu

anglický, český

Jazyky - tištěný průvodce

anglický, český

Jazyky - výklad průvodce

anglický, český

Sloh

historizující

Moravská gobelínová manufaktura je jediná dílna svého druhu na Moravě a ve Slezsku. Při prohlídce si lze prohlédnout historické, ale dodnes funkční tkalcovské vybavení a díla ze současné i starší tvorby manufaktury. Mezi nejslavnější díla gobelínky patří opona Národního divadla v Praze. Umění tkaní gobelínů si návštěvníci mohou i vyzkoušet.Nově je v objektu otevřena Schlattauerova kavárna,pojmenovaná po zakladateli manufaktury,kde si návštěvníci mohou posedět při dobré kávě či vínu a kde mohou zhlédnout dobové týdeníky z Valašska.

Expozice / prohlídková trasa

Při exkurzi mají návštěvníci možnost prohlédnout si tkalcovské vybavení z přelomu 19. a 20. století (tkalcovské stavy, postřihovačku, přadenovačku, skačku), na kterém dodnes pracují zkušené tkadleny a vazačky. Seznámí se s prací v gobelínové, kobercové i restaurátorské dílně. V prostorách dílen i galerie MGM jsou instalována díla ze současné tvorby manufaktury i gobelíny vzniklé v těchto dílnách v období před druhou světovou válkou.Nedávno byla ve výstavních prostorách otevřena kavárnička,kde si mohou návštěvníci v klidu posedět a shlédnout mj. staré týdeníky o Valašsku.

Gobelínka vyráběla od roku 1898 v nedaleké obci Zašová, o deset let později ji její zakladatel Rudolf Schlattauer převedl do Meziříčí.

Nejbližší cíle v okolí

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem