Zámecký park a skleník

Lednice
významnost: 4

Adresa

Zámecký park a skleník
Státní zámek Lednice, Zámek 1
691 44 Lednice

Lednický zámecký park patří ke světově významným dílům zahradního umění. Byl vytvořen šlechtickým rodem Lichtenštejnů, kteří postupně vybudovali dílo nazývané již tehdejšími současníky zahrada Evropy.

První cizokrajné dřeviny sem byly přivezeny na konci 18. století a postupně zde vznikla ojedinělá sbírka severoamerických dřevin. Park byl často zaplavován řekou Dyjí, proto se majitelé panství rozhodli vybudovat mimořádné meliorační dílo. Vyhloubili ohromný rybník a vytvořili soustavu ostrůvků. V 19. století byl park upraven do dnešní podoby, připomínající staré italské a francouzské zahrady.

V hlavní pohledové ose je průhled parkem zakončen minaretem, postaveným na dřevěných pilotech v bažinaté půdě. Součástí parku je replika římského vodovodu spojeného s navršeným skaliskem, které ukrývá romantickou umělou jeskyni zvanou Peklo. Ze skaliska dopadal na hladinu rybníka vodopád. Park s bohatou sbírkou rostlin a dřevin je organicky propojen s okolní krajinou.

Součástí zámeckého areálu a přilehlého parku je palmový skleník se sbírkou tropických a subtropických rostlin. Stavba skleníku se svou moderní železnou konstrukcí a polokruhovitou formou byla ve své době (dokončen 1845) mimořádně pokroková. Dodnes patří mezi význačné technické památky. Skleník je 92 m dlouhý, 13 m široký a 10 m vysoký, střešní konstrukci nesou dvě řady litinových sloupů ve tvaru bambusových stvolů, pod střechou ze skleněných šindelů navozuje výsadba dokonalou iluzi subtropické a tropické vegetace.

Otevírací doba zámeckého parku: 6.00-22.00 (celoročně, vstup zdarma).

Otevírací doba skleníku

únor, březen, listopad, prosinec: So-Ne 9.00–16.00
duben–říjen: Út–Ne 9.00–16.00
květen, červen, září: Út–Ne 9.00–17.00 
červenec-srpen: Po-Ne 9.00-17.00

Polední přestávka 12.00–13.00.

Poslední vstup vždy půl hodiny před zavírací dobou.

Vstupné

plné: 60 Kč
snížené: 40 Kč

Nejbližší cíle v okolí

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem