Čertův kámen, přírodní památka

Provodov Ludkovice
významnost: 3
Čertův kámen má podobu protáhlého skalního útvaru o délce je 16 m, příčné šířce až 13m. Největší výška je 10,5 m. Ve 13. a 14. století zde stávala tvrz (strážní hrad), jsou zde viditelné záseky pro umístění trámů.

Adresa

Čertův kámen, přírodní památka
Ludkovice

Přírodní památku Čertův kámen (1,8 ha) tvoří skalní útvar v lesním porostu na severovýchodním úbočí kopce Rýsov (542,3 m). Leží v nadmořské výšce 435 - 485 m, ve Vizovické vrchovině, asi 1 km jihozápadně od obce Provodov. Památka byla vyhlášena na ochranu tohoto izolovaného výchozu silně ukloněných lavic pískovců a slepenců magurského flyše.

Skála byla součástí opevnění tvrze či hradu, který tady byl postaven ve l3. století a zanikl na počátku 14. století. Na východní stěně jsou zachovány vysekané čtvercové otvory pro usazení trámců dřevěné hradby. Na horní plošině jsou patrné záseky pro spodní věnec srubové stavby, patrně se jednalo o věž.

Nejbližší cíle v okolí

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem