JAK TO BYLO, POHÁDKO? aneb Zlínské divadlo dětem

významnost: 1

Termíny

  • 17. 5. 2012 - 11. 11. 2012
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Vás srdečně zve na výstavu JAK TO BYLO, POHÁDKO? aneb Zlínské divadlo dětem.

Samostatný divadelní soubor s názvem Divadlo pracujících vznikl ve Zlíně až v roce 1946 a v tomtéž roce v září zahájil svou činnost první sezónou. Na vlastní divadelní budovu si musel počkat dalších jedenadvacet let, do listopadu 1967, kdy v ní zahájil sezónu dvaadvacátou hned třemi premiérami během jediného týdne. V roce 1990 změnil název na Městské divadlo Zlín.
Již ve 30. letech 20. století se v tisku i v archivních materiálech firmy Baťa objevují zprávy o brzkém zřízení vlastního zlínského divadla. Hostující soubory využívaly prostor Velkého kina a později i Komorního kina ve Společenském domě na Dílech (dnes Malá scéna v ZUŠ Štefánikova). Komorní kino se také stalo prvním sídlem zlínského divadla v roce 1946. Prostor Velkého kina byl dokonce částečně přestavěn, aby lépe vyhovoval potřebám divadelních představení. Divadelní budova byla projektována jako součást přestavby náměstí Práce. K výstavbě však nedošlo a Zlín si tedy na vlastní divadlo musel počkat.
Tato výstava se věnuje pohádkám a hrám pro děti. Využívá bohatý obrazový i trojrozměrný materiál shromážděný v archivu Městského divadla Zlín. Výstava si neklade za cíl zpamovat historii divadla, která již byla zpracována v několika studiích. Koná se v roce 65. výročí zakončení první sezóny a 45. výročí zahájení činnosti v nové budově.
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně děkuje Městskému divadlu Zlín za poskytnutí kulis, rekvizit, kostýmů, výtvarných návrhů a fotografií, které umožnily uskutečnění této výstavy.

Adresa

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Vavrečkova 7040
760 01 Zlín

Kontakt

telefon: +420 573 032 111, +420 573 032 326
Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem