Žijeme středověkem

významnost: 1

Termíny

  • 22. 9. 2018 • 10:00 - 17:00
Vstupné
zdarma
Ve Zlíně se uskuteční třetí ročník rodinné zážitkové akce Žijeme středověkem. Program připomínající dávné středověké jarmarky proběhne v sobotu 22. září od 10 do 17 hodin v parku u zlínského zámku.

Zážitkový jarmark představí někdejší řemesla - práce brníře, stolaře nebo krejčího, sedláře - brašnáře, zpracování vlny, výrobu keramiky a mnoho dalších technik. K vidění budou ukázky dobového odívání, k ochutnání jídla podle středověkých receptur, výuka středověkého tance, mletí mouky, pečení placek, šlechtické stany a další zážitkové středověké aktivity. Děti se mohou těšit na středověké hry. O středověké historii se toho mohou malí i velcí návštěvníci nejvíce dozvědět právě takovou živou formou.

Jak v minulosti vypadalo třeba zpracování vlny? Uvidíte česání vlny, předení na vřeténku, plstění, tkaní na lucetu, karetkách a hřebenovém stávku a síťování. Na prodej budou výrobky z vlny, ale také klobouky nošené příznivci oživlé historie. Zajímavostí bude ukázka práce ranhojiče. Děti se jistě zabaví výrobou vlastní placky, psaním brkem, střelbou z kuše nebo jízdou na středověkém kolotoči.

Díky sdružení Čeládka řemeslná se na akci chystá také středověká kuchyně. Připravovat se bude v kotlíku takzvané "vaření", čili jídlo, které jedla například hradní posádka. Budou se vařit a podávat jídla připravované podle původních receptur. Letošní novinkou bude jistě lovecká družina Jagāri která ztvárňuje život a boj v 9.–10. století napříč Evropou. Představují život vikingů z Dánska, ale i slovany z říše Velkomoravské. Budoucnost návštěvníkům představí jasnovědkyně.

Ne náhodou se program koná u zlínského zámku, ten je totiž nejstarší dochovanou stavbou ve Zlíně a již v době středověku na jeho místě stávala malá gotická tvrz.

Akce Žijeme středověkem je podporována Statutárním městem Zlín jako součást projektu Živý Zlín.

  • Retrohrátky
    1. 7. 2019 - 31. 8. 2019 • Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT

Adresa

Zámek Zlín
Soudní 1
760 01 Zlín

Kontakt

telefon: +420 603 948 892
pořadatel: Inspirace Zlín
Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem