Neznámá země

významnost: 1

Termíny

  • 19. 4. 2017 - 30. 4. 2017
XXI. ročník festivalu cestování, sbližování a poznávání kultur.

PROGRAM

Středa 19. dubna

11:00 Alternativa – kulturní institut

Tisková konference – slavnostní zahájení festivalu Neznámá země 2017

16:00 Alternativa – kulturní institut
Cestovatelský biograf - Cesta na Měsíc a Dobytí pólu (režie: Georges Méliés)

Maries Georges Jean Méliés, otec filmové režie, první filmař, který se zaslouží být nazýván umělcem, se narodil v Paříži roku 1861. Jeho první „velkofilm" byla Cesta na Měsíc. Za nejlepší dílo z oblasti utopického filmu je považován film Dobytí pólu (1912). Georges Méliés rozhodujícím způsobem přispěl k rozvoji filmového umění. V určité době téměř všichni filmaři podléhali jeho vlivu a následovali nebo napodobovali méliésovské vzory. Projekce unikátních snímků je poctou tomuto jedinečnému filmaři.

18:00 Alternativa – kulturní institut
Alena Žákovská a Milan Daněk – Pygmejové snů a skutečnosti, Demokratická republika Kongo

Pravlastí Pygmejů je po tisíciletí deštný prales Ituri v Kongu DR. Přes oficiálně vyhlášený konec války, zůstává tato oblast nepokojnou a zkorumpovanou zemí bez zákonů. Bambutům však zákony vládců nechybí. Žijí v souladu s přírodou a přirozeným řádem světa. Loví do sítí, putují po blátivých pralesních stezkách, tančí, zpívají.

Čtvrtek 20. dubna

16:00 Alternativa – kulturní institut
Cestovatelský biograf - Trabantem Hedvábnou stezkou (režie: Dan Přibáň a Dana Zlatohlávková)

V červenci 2007 se vydala tříčlenná expedice trabantem Hedvábnou stezkou do pouští střední Asie. Dan Přibáň, Vladislav Růžička a Jan Martin Kozel  projeli střední Evropu, Balkán, Turecko, Írán a Turkmenistán, aby se v uzbeckém Samarkandu jejich cesta opět zlomila na západ a přes Kazachstán, Rusko a Ukrajinu je dovedla domů. 15 000 kilometrů je hodně dlouhá cesta, na které se může spousta podrobností vytratit. Proto jsme se rozhodli tyto vzpomínky přenést na DVD. Můžeme říct - Mise splněna!

17:00 Muzeum jihovýchodní Moravy
Petr Novotný - H+Z na cestě černým světadílem, část I.

K 70. výročí startu první cesty Ing. J. Hanzelky a Ing. M. Zikmunda budeme sledovat první polovinu jejich trasy a to cestu černým světadílem - Afrikou. Vyprávění bude doplněno jak projekcí fotografií, tak promítáním filmů, jež cestovatelé pořídili na své cestě. A tak krom jiného budeme svědky zrození sopky, či zavítáme mezi trpaslíky v rovníkové Africe. (Beseda proběhne v edukační místnosti muzea 5. NP, vstupné plné 30 Kč, snížené 20 Kč)

Pátek 21. dubna

16:00 Alternativa – kulturní institut
Cestovatelský biograf - Století Miroslava Zikmunda (režie: Petr Horký)

Mimořádná festivalová projekce celovečerního dokumentu, který v kinech shlédlo již 55000 diváků a byl nominován na Českého lva v kategorii Dokument.

Sobota 22. dubna

Oslavte s námi 70 let od startu pánů Hanzelky a Zikmunda na cestu kolem světa.

9:30 Start spanilé jízdy tatrou 87 od budovy Automotoklubu ČR v Opletalově ulici v Praze.
10:00 Příjezd do Národního technického muzea, kde je vystavena originální expediční Tatra dvojice H+Z.
12:00 Odjezd.
18:00 Příjezd Tatry 87 a dalších expedičních vozů na náměstí Míru ve Zlíně.
Beseda na pódiu Michal Popov, Petr Horký a Miroslav Náplava – Expedice H+Z 70.
19:00 Koncert Worldmusic - Čankišou
Občerstvení zajištěno. Tanec i pod deštníky!

Neděle 23. dubna

14:00 Neznámá země v ZOO Zlín

Expedice Srdcaři.cz po čtyřech letech z jižní Afriky zpět doma. Před odjezdem se přijeli i s expedičním náklaďákem rozloučit i do zlínské zoo. Kam jinam se po návratu tedy poprvé vydat? Přijďte si popovídat s účastníky expedice Mirkem Náplavou a Michaelem Tutokym.

18:00 Alternativa – kulturní institut
Klára Kolouchová a Petr Jan Juračka – K2

Klára Kolouchová je jediná rodilá Češka, která kdy stála na vrcholu nejvyšší hory světa, Mt. Everestu. Je to zkušená horolezkyně, která má za sebou úspěšné výstupy na nejvyšší hory Jižní i Severní Ameriky a Evropy.
(Vstupné 80 Kč, předprodej v Městském informačním a turistickém středisku, přízemí radnice)

Pondělí 24. dubna

16:00 Alternativa – kulturní institut
Cestovatelský biograf - Dokola kilem! Škoda 100 na cestách (režie: Daniel Urban)

Na začátku byl nápad, koupit staré auto a cestovat po vlastní ose po světě. Jako první etapu zvolili střední Asii, protože je dosažitelná po silnici. Sehnali Škodu 100 rok výroby 1969 pojmenovanou Barča. Na cestu vyrazili bez GPS pouze s mapou a kompasem. Skoro každý se jim smál, že to nejde. A pokud snad dojedou do Asie, tak je tam určitě zabijí nebo alespoň okradou. Tito pochybovači byli hlavní hnací silou, během dvouleté přípravy na cestu. Vše na cestu si připravovali sami a celkem jim to zabralo cca 2000 hodin práce. Podařilo se jim projet celkem 15 zemí a 16 475 km. Na vlastní oči poznali život v Íránu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Kazachstánu a v dalších zemích. Film osobně uvede Daniel Urban!

18:00 Alternativa – kulturní institut
Lucie Radová a Daniel Nytra – Srí Lanka v tuk-tuku

1700 km, 30 dní, 15 kokosů a 1 tuk-tuk. Mladí manželé si na Srí Lance půjčili nejroztomilejší dopravní prostředek jihovýchodní Asie a vydali se křížem krážem prozkoumat ostrov. Místní jim dávali maximálně tři dny na přežití v srílanské dopravní džungli. Nakonec dali celý měsíc. Odrazili nájezdy pirátů srílanský silnic – linkových autobusů, které nikdy nezpomalí, ani když se na vás řítí v protisměru. Průměrnou rychlostí 27 km/h to švihali kolem oceánu, přes kopce čajových plantáží a málem se vyklopili jen 70 kilometrů před cílem. Nejvíce je bavilo brát stopaře a zvát se od mnichů na oběd. Přijďte se nechat inspirovat!

20:30 Kavárna Továrna, Vavrečkova 7074, 13. budova
Petr Horký a Miroslav Náplava – Po stopách H+Z: Afrika a Jižní Amerika

Úterý 25. dubna

16:00 Alternativa – kulturní institut
Cestovatelský biograf - Sám přes Atlantik a Návrat kapitána.

Unikátní dokumenty ze svých plaveb uvede osobně legendární mořeplavec Richard Konkolski.

18:00 Alternativa – kulturní institut
Mirka a Richard Konkolští – Osamělá žena osamělého mořeplavce

Mirka Konkolská je už půl století manželkou a nejbližší spolupracovnicí nejslavnějšího českého mořeplavce moderní doby, matkou jejich syna Ríši a hlavní postavou, která stála v pozadí všech jeho velkých osamělých plaveb. Jako zkušená jachtařka se stala první českou ženou, která dokázala přeplout Atlantik (dokonce v obou směrech). Výjimečná beseda o klíčových okamžicích jejich společné cesty životem. Moderuje Petr Horký. (Vstupné 80Kč, předprodej v Městském informačním a turistickém středisku, přízemí radnice)

CAFÉ R 21 – Baťův mrakodrap od 20:30
Jiří Plocek a Jitka Šuranská – Píseň duše

Středa 26. dubna

16:00 Alternativa – kulturní institut
Cestovatelský biograf - Embéčkem kolem světa (režie: Michal Vičar)

Dva bratranci, studenti psychologie a žurnalistiky, se bez jakýchkoliv znalostí automechaniky vypraví na cestu kolem světa ve stařičké, čtyřicetileté Škodě 1000 MB, Julii. Trasa vede přes čtyři světadíly (Evropa, Asie, Severní a Jižní Amerika), 20 zemí. Prožijte s nimi jejich sedmiměsíční dobrodružství.

18:00 Alternativa – kulturní institut
Blanka Milfajtová a pan P. – Příběh opravdové vášně

Blanka je trojnásobnou držitelkou ocenění za nejlepší marmeládu na světě a na jejích výrobcích si pochutnává třeba i britská královna Alžběta II. Ale je to také zdatná cestovatelka a motonomádka. Na cestě kolem světa dokonce porodila holčičku. Jak jde skloubit cestování, práce, děti a život s tajemným panem P.? Na téhle besedě se opravdu hodně nasmějete, ale taky budete moci ochutnat vskutku exotické marmelády a dokonce ty nejlepší i vyhrát!!! (Vstupné 80Kč, předprodej v Městském informačním a turistickém středisku, přízemí radnice)

20:30 Kavárna Továrna, Vavrečkova 7074, 13. budova
Kateřina Karásková – Kde ženy vládnou

Že Amazonky dávno vymřely? Hloupost. Vítejte ve společnostech, kde mají navrch ženy! Kateřina vás zavede do čtyř velmi neobvyklých kultur. Poznáte mexické indiánky, které své muže překonávají nejen inteligencí, ale i objemem. V Indonésii prozkoumáte jediný muslimský matriarchát. Vysoko v čínských Himálajích navštívíte nejromantičtější etnikum na světě. A nakonec se na severovýchodě Indie seznámíte s nenápadným kmenem, jehož muži zoufale bojují za rovnoprávnost. Beseda, která zaujme i ty nejzatvrzelejší mužské šovinisty!

Čtvrtek 27. dubna

16:00 Alternativa – kulturní institut
Cestovatelský biograf - Srdcaři.cz – série deseti nejúspěšnějších epizod z pozitivního seriálu o pozitivních lidech

Adrenalin, dobrodružství a neuvěřitelné lidské osudy. Seriál osobně představí jeho režisér Miroslav Náplava.

17:00 Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Petr Novotný - H+Z na cestě černým světadílem, část II.

K 70. výročí startu první cesty Ing. J. Hanzelky a Ing. M. Zikmunda budeme sledovat druhou polovinu jejich trasy a to cestu Americkým kontinentem. Vyprávění bude doplněno jak projekcí fotografií, tak promítáním filmů, jež cestovatelé pořídili na své cestě. A tak krom jiného navštívíme ostrovy s miliony ptáků, či zavítáme mezi lovce lebek. (Beseda proběhne v edukační místnosti muzea 5. NP, vstupné plné 30 Kč, snížené 20 Kč)

18:00 Lezecká stěna Vertikon
Lucie Výborná a Honza Říha – S nevidomým horolezcem na Čo Oju 8 201metrů

(Vstupné 80 Kč, předprodej v Městském informačním a turistickém středisku a recepci lezecké stěně Vertikon)

20:30 Alternativa – kulturní institut
Ruda Švaříček – Rusko, Mongolsko, Altaj, Kamčatka, Severní Korea

Na koních i velbloudech k nejvyšším ledovcům Mongolska. Výstupy na nejvyšší vrcholy Altaje. Syrová krajina s přátelskými jurtami. Kazaši se slavnými loveckými orly. Posvátná hora Bělucha, symbol Sibiře má být branou do Šambaly a údajně i jiného světa. Kamčatka evokuje medvědinec, vychutnáme si stovku medvědů. Kontrast malebné sněhových sopek umocní všudypřítomné parádní termály. Zažijeme velryby, kosatky, lachtany, tuleně, delfíny, legrační mořské vydry, papuchalky…Bonusem je neuvěřitelná Severní Korea.

Pátek 28. dubna

16:00 Alternativa – kulturní institut
Cestovatelský biograf - Země Karibiku.

Pásmo poutavých dokumentů z tvůrčí dílny režiséra Miloše Brunnera, který projekci osobně uvede!

18:00 Alternativa – kulturní institut
Odile Velomana a Miloš Brunner – Madagaskar

Čtvrtý největší ostrov na světě Madagaskar bývá pro svoji izolovanost označován jako „Konec světa". Tisíce kilometrů dlouhé pobřeží Madagaskaru tvoří nádherné, často liduprázdné pláže, ale i rozeklaná skaliska. Miloš představí nejenom svoji okouzlující malgašskou manželku, ale taky uvede svůj jedinečný dokument, který na Madagaskaru několik let natáčel a takřka za něj zaplatil životem. Těšte se na dech beroucí příběh! Na závěr losování festivalových cen!

Výstavy fotografií Petra Jana Juračky

11.–29. dubna 2017 Alternativa – kulturní institut
Petr Jan Juračka – Mystická K2

Petr Jan Juračka, vědecký pracovník Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v Českém centru New York svou zcela mimořádnou výstavu dokumentující výstup na druhou nejvyšší horu světa. V červnu 2016 se vydal po boku české horolezkyně Kláry Kolouchové a slavného amerického průvodce Garretta Madisona na úpatí mystické K2. Výstava návštěvníkům nabídne profesionální snímky pořízené během expedice – od fotografií noční oblohy, krajiny, po portréty místních obyvatel a horolezců.

23. dubna – 20. května 2017 Obchodní centrum Centro Zlín, Malenovice

Výstava Století Miroslava Zikmunda. Od 23. do 30. dubna bude vystavena i historická tatra 87! Nenechejte si ujít jedinečnou příležitost uvidět na vlastní oči typ vozu, se kterým pánové Hanzelka a Zikmund vyrazili před sedmdesáti lety na cestu kolem svět!

Doprovodné akce:

Hotel & Restaurace Tomášov, U Lomu 638, 760 01 Zlín (20.–30. dubna)
I CESTOVÁNÍ PROCHÁZÍ ŽALUDKEM!

Podrobný jídelníček na www.hotel-tomasov.cz.

Hrajeme si s Hanzelkou a Zikmundem

Přijďte si zahrát do vybraných kaváren a restaurací stolní hru, na vyžádání vám ji i s herním plánem půjčí obsluha. Do akce se zapojily tyto podniky. Café 21, Kavárna továrna, Restaurace Tomášov, kafebar lezecké stěny Vertikon a další...

27.–29. dubna - Hotelbus na náměstí Míru

Přijďte si prohlédnout obytný autobus, se kterým se můžete vydat i vy za největším dobrodružstvím vašeho života!

Prodejna Káva Čaj Pohoda, ulice Školní 492, Zlín (20.–30. dubna)
Heslo: Neznámá země

Jedinečná festivalová ochutnávka káv s festivalovou slevou. Stačí při objednávce vyslovit heslo: Neznámá země! A chcete si ke kávě zahrát stolní hru v přilehlém parku? Stačí požádat o zapůjčení.

Řada doprovodných akcí! Přijďte na festivalový program a vyhrajte zájezd hotelbusem od CK PANGEO TOURS do Maroka v hodnotě 30 000 Kč, dále cestopisy nakladatelství JOTA, vstupenky do ZOO Zlín, trička, DVD… VSTUP na projekce a přednášky (vyjma označených) VOLNÝ! Přijďte včas!

Podrobný program www.neznamazeme.cz.

Adresa

Zlín
761 40 Zlín
Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem